Vyšli jsme na procházku se dvěma psími veteránkami a netušili, že zpátky jednu poneseme v náručí. Zakecali jsme se, což se moc často nestává, a Bětka najednou nikde. Otočím se a vidím Bětku, jak s bolestí v očích pajdá po třech, levou zadní zvednutou. Od té chvíle na ni nešlápne, nevyjde dva schody domů, při jídle ji drží ve vzduchu, při pohlazení na zádi vykvikne bolestí. Značka: veterina jistá.

Nad rentgenem si pan doktor drbe hlavu, což se taky moc často nestává. Že prý jamka dobrá, hlavice dobrá, ale krček blbě – možná budeme časem potřebovat uříznout hlavici (FHO – femoral head osteoctomy). To nezní vůbec dobře, a vzhledem k tomu, že Bětka už pět let kulhá na levou přední, je myšlenka na uříznutí čehokoliv v levé zadní v podstatě okamžitě zavrhnuta. Jakožto absolvent facebookové univerzity čtení rentgenů (skupina OFA Hip and Elbow results) nevidím na snímku nic tak strašidelného a posílám ho ortopedovi, dr. Hnízdovi. Ten asi absolvoval stejnou univerzitu, protože na snímku nevidí nic, kvůli čemu by se cokoliv muselo řezat.

Fajn zpráva, ale co s Bětkou, která se na nohu pořád nepostaví? Prosinec 2020 nám začal drobnou předělávkou chodby. Zádveří se proměnilo na izolační místnost pokrytou koberci různého dekoru a stáří, kde na ploše 2 x 1,5 m strávila Bětka 2 týdny v podstatě bez přestávky, další 3 týdny pak s klidovým režimem. Ten si můžete představit asi tak, že při poklidném trávení času na dvoře někde zamňouká kočka, všichni psi se rozeřvou a letí tím směrem a já za nimi hulákám „Kurnikšopa, Betyno, já tě zabiju, pocem!“

V lednu 2021, po 5 týdnech od poslední procházky na louce, Bětka chodí jako předtím. Od prosince 2020 bere už jeden celý prášek na bolest denně místo dosavadních dvou třetin, navíc tablety Boswellie a MSM s vit. C, pokračujeme v podávání léčebného konopí a kloubní výživy. A co že se to na té procházce vlastně stalo? Nejspíš se Bětce povedlo zapasovat si nohu do myší díry. Odteď chodím po louce s hlavou skloněnou a botou vztekle zahrabávám všechny díry, které tam jsou. A je jich tam asi milion.

Jo, abych nezapomněla, v tomhle blogu budou taky videa, tak se připravte. Pro začátek jedno z ledna 2021, kde si Bětka jen tak běhá v čerstvě napadaném sněhu…