Minulý díl jsem zveřejnila s výzvou, abyste se ptali na všechno, co vás o životě s DM zajímá. Tady jsou odpovědi na vaše zvídavé otázky.
Co je to ta DM?
Degenerativní myelopatie je progresivní neurodegenerativní neléčitelné dědičné onemocnění. Přeloženo do češtiny – je to nemoc, která způsobuje postupné „řídnutí nervů“, nedá se nijak zastavit, zpomalit, vyléčit, operovat, nefunguje ani zaříkávání, nadávky, vztek, prosby, a nejspíš ani modlitba – ale odzkoušeno nemám. Podstata nemoci je dědičná, existuje DNA test, který odhalí mutaci genu, který DM způsobuje. To, zda se DM u psa projeví, se ale nedá předpovědět – ani pes s výsledkem testu „DM at risk“ nemusí za celý život onemocnět. To je bohužel nejčastější výmluva chovatelů, kteří buď svá zvířata netestují vůbec, nebo vědomě kryjí tak, že produkují DM at risk štěňata.
Proč psát zrovna o DM nějaký blog?
Zdá se mi, že v povědomí budoucích (i současných) majitelů corgi je někde hodně vzadu uloženo cosi o nějaké záhadné nemoci, která tu skoro ani není, která se sice dá testovat, ale nikdo to nedělá, takže je to asi v pohodě. Od chovatelů se dozvěděli, že testy jsou vlastně zbytečné, protože stejně neřeknou, jestli u psa nemoc propukne nebo ne. Mezi další obvyklé výmluvy, proč se na testování vykašlat, patří např. „na něco umřít musí“, případně „vždyť ta nemoc nebolí“. Přijďte to prosím říct Bětce do očí. Do těch 11 a půl roku starých očí psa, který stále dobře vidí, má zdravé zuby, lesklou srst, zdravou chuť k jídlu a štěká jako zamlada. Naštěstí už jí trochu míň slouží uši, takže ty kecy nejspíš neuslyší. Doplazí se k misce s vodou, když bude mít dobrý den, a pak se vrátí zas na pelech spát.
Když rozdáváš moudra o testech, proč jsi koupila neotestované štěně?
Genetický základ DM byl odhalen v r. 2009. Bětka se narodila v roce 2010. Je asi zřejmé, jak moc bylo tehdy genetické testování této nemoci běžné. Popravdě – stejně jako každého svého psa jsem si i Bětku vybrala srdcem a ne rozumem. To jen pro úplnost, abych náhodou nebyla podezíraná z výmluv…
Jak poznat, kdy je čas na vozíček?
Obecná rada je, dokud pes používá aspoň trochu zadní nohy, nezvedat je nahoru. Bětka v tuto chvíli zadníma nohama ve vozíčku „pádluje“. Má na tlapkách gumové botičky, ty zvyšují tření a pohyb zadníma nohama je namáhavý. Zjistila jsem, že se jí výrazně uleví, když nohy zvednu na hrazdičku, ale nechám trochu vůli, takže Bětka vlastně pádluje ve vzduchu. Když jedeme po rovině nebo z kopce, má nohy nahoře a upaluje někdy i klusem. Když jedeme do kopce, nohy jí sundám a „přepnu na 4×4“. Na fyzioterapii nám potvrdili, že si tak Bětka hezky cvičí zbytky svalů.
Kolik to celé stojí peněz?
To asi záleží na tom, kolik peněz chcete obětovat na záchranu něčeho, co zachránit nejde. Je tu samozřejmě možnost se na všechno vykašlat a psa utratit ve chvíli, kdy se nepostaví. Takové řešení je opravdu velmi úsporné. Bětka by tu už nejmíň 5 měsíců nebyla, kdybych se rozhodla takto šetřit. Pokusím se nějak vyčíslit alespoň naše základní náklady od začátku doteď:
- Kloubní výživa – od seniorského věku tak nějak pořád, s DM maximální denní dávka
- Nomaad Artivit Forte prášek 600g za 1072 Kč, cca 4g denně = 7 Kč / den
- Konopí – od začátku kulhání na přední nohu, s DM maximální denní dávka
- Zelená země CBD 100 kapslí za 1290 Kč, 2 kapsle denně = 25,8 Kč / den
- Milgamma N – kdyby to náhodou pomohlo
- 100 kapslí 600 Kč, 2 denně = 12 Kč / den
- Cimalgex 30mg – dlouhodobě, teď už 1 tbl. denně
- 144 tbl. 3300 Kč = 23 Kč / den
- Botičky Pawz vel. S – jeden pár vydržel několik týdnů, později max. měsíc
- balení 12 ks 451 Kč, tj. 75 Kč / pár na měsíc = 2,7 Kč / den
- Vlhčené ubrousky – samozřejmě ekologické, rozložitelné
- Pampers Pure Aqua – 1,50 Kč/ks, spotřeba jen na případné počůrané chlupy, cca 0,5 Kč / den
- Vozík AnyoneGo Comfort S – dnes už tak levný neseženete…
- 15 900 Kč – dejme tomu na rok používání = 43,5 Kč / den
- Fyzioterapie – frekvence samozřejmě závisí na domluvě, stejně tak cena bude značně variabilní
- cca 300 Kč / hod., dejme tomu každé 3 týdny = 14,2 Kč / den
- Genetický test na DM 1490 Kč + ze zájmu genetický test na Early Onset Modificator 1667 Kč
- Jednorázové sprchovací čepice – nedivte se ničemu, jsou to sněhové řetězy
- 10 ks / 39 Kč – na celou zimu
- Veterinární vyšetření a ošetření – nepočítám, každý pes někdy jde k veterináři a nic extra vlastně pes s DM nepotřebuje
- Ortopedické matrace – nepočítám, stejně bych seniorovi koupila Protiskluzové běhouny do celého domu – asi bych nakonec stejně pořídila, ale pro úplnost – 6900 Kč
Celkem tedy dejme tomu 129 Kč denně navíc oproti „normálnímu“ psovi. Jedny cigára, ne? Naštěstí nekouřím, takže si nemusím tu krabičku denně odpírat a můžu to klidně utratit za Bětčiny veselé oči.
Líbí se jí v tom vozíčku?
Tahle otázka mě popravdě dost překvapila. Vlastně nevím, jestli se jí v něm líbí. Ze začátku nebyly výhody pobytu ve vozíčku Bětce tak úplně jasné. Od října 2021, kdy přestala chodit, jí podle mě došlo, že vozík je vlastně prostředek k pohybu. Ne, nejásá, když ho vyndavám, neštěká radostí, že se bude nasazovat. Ale jde, jde, kam chce, nečeká, až já zavolám, klidně si zajde do jehličí sežrat kočičinec nebo se rozběhne přes silnici za psem, co se tam venčí. Takže i když se jí vozík asi zrovna dvakrát nelíbí, velmi dobře ví, že s ním je to lepší než bez něj.
Jak daleko ujde ve vozíčku?
To, jak moc nebo málo pes ujde ve vozíku, záleží na kondici předních nohou. Ze začátku jsme chodili doslova pár desítek metrů a byla to viditelná námaha. Postupně jsme prodlužovali, na začátku psaní tohohle blogu jsme chodili cca 500 metrů denně. To je teď naše nejkratší trasa, chodíme už i dvakrát tolik. Střídáme „horší“ trasy (víc do kopce) s těmi lehčími. Jsou psi, kteří na vozíku běhají, Bětka chodí, maximálně kluše. Přední nohy má slabší, jednu chronicky bolestivou, takže žádné výkony jako z paralympiády od ní nečekám.
Má vozíček i doma?
Ne, doma (vevnitř ani na dvoře) vozíček nemá. Momentálně se pohybuje vsedě a trošku se odráží jednou zadní. Když někam pospíchá, klidně se rozeběhne po kloubech nebo s jednou zadní nohou vepředu a jednou vzadu – typické crazy legs. Po úplné ztrátě pohybu bude následovat seal walking – tedy zadní se plazí, přední jdou.
Jak se vyprazdňuje?
Bětka zatím ovládá svěrače, takže je schopná vykonat potřebu sama. Jenže není schopná na vykonání potřeby vstát. Pokud bychom jí nepomohli, vyčůrala by se zřejmě vsedě, stejně tak stolice by z ní vypadla vsedě (řídký bobek, nebo dokonce průjem a DM nejsou dobrá kombinace…). Proto máme na venčení vyrobený DIY podbřišní pás ze starých kalhot – neseme jí zadní část těla a předek jde. Takhle se vyvenčí po snídani, v poledne, odpoledne, pak ve vozíku na procházce, po večeři a naposled před spaním.
Nemůže nastydnout, když pořád sedí?
Ano, když je zima, sníh, mokro, fouká, necháváme Bětku přes den vevnitř (zbytek smečky je venku). Protože psi s DM mají volnější svěrače a zároveň se stále dotýkají genitáliemi země, jsou také náchylnější k pronikání bakterií do urogenitálního traktu. Častý důvod utracení psa s pokročilou DM je získaná rezistence bakterií na ATB a z toho plynoucí neléčitelné záněty močového měchýře, které jsou pro psa utrpením.
Jak dlouho to celé bude trvat?
DM má celkem 5 fází, od fáze 0 do fáze 4. Ve fázi 0 je pes bez jakýchkoliv obtíží (takže třeba 10 let). Fáze 4 je kompletní paralýza obou párů končetin, nastávají potíže s dechem a polykáním. Doba od jedničky do čtyřky může trvat 3 – 4 roky. Většina psů, kteří se dostanou na vozíček, ho využívá 12 – 24 měsíců, než začnou problémy s předními končetinami.
Máte určený nějaký bod, za který už nechcete jít?
Jsem moc ráda, že knížka Corgis on Wheels pokrývá absolutně všechna témata kolem DM, včetně těch nejcitlivějších. Pro každého může být hranice, za kterou už nebude ochotný jít, někde jinde. Může to být už ztráta funkce zadních nohou, může to být inkontinence moči a stolice. Pokud není nikdo z rodiny přes den doma, může být pro psa čas strávený v pročůrané a pokálené pleně opravdu utrpením. Jsou majitelé, kteří svého kompletně paralyzovaného psa vozí po domě v kárce a přetáčí ho, aby neměl proleženiny. Nesoudím nikoho, protože vidím, jak je těžké si připustit, že bude třeba ukončit život jinak zcela zdravého a vnímajícího tvora, který „jenom nechodí“.
Rehabilitační centrum Scout’s House vytvořilo dotazník, který má pomoci určit, jestli už je čas. Kromě dotazů na kvalitu života zvířete jsou v něm i otázky týkající se psychiky a emocí pečujícího majitele. Pokud vás péče o zvíře denně vyčerpává, jste bezradní, stresovaní, nepřetržitě na dně, jaký smysl pak dává udržovat vašeho psa naživu o měsíc nebo dva déle?
U nás doma se shodneme, že dokud Bětka čůrá, kadí a dokáže být veselá, bude tu s námi.