Přejít k hlavnímu obsahu

O Ríšovi

RíšaHrdý a neohrožený, přitom komediant každým coulem. Nade všechno miluje jídlo a spánek. Snadno se učí a dlouho si pamatuje, baví ho sportovní kynologie i dogdancing, kde zúročí svou inteligenci a vynalézavost. Nemá problém s domácími zvířaty ani dětmi, které miluje. Mezi psy se chová sebevědomě, k malým štěňatům je instinktivně opatrný. K cizím lidem je velmi důvěřivý, zdraví je úsměvem a vrtěním ocasu. V jeho povaze bych těžko hledala zápory – je to pes, za kterého bez přemýšlení dám ruku do ohně.

Působí statným dojmem, ale nemá sklony tloustnout. Jeho hlavními klady jsou perfektní osvalení, úhlení obou párů končetin a pohyb při pohledu ze strany, zepředu i zezadu. Výborně utvářený hrudník, správný krk, dobrá výška hrudníku od země, korektní tlapy. Velkým plus je také nesení ocasu v přirozené linii se hřbetem a tmavě červená barva – obojí dnes tak málo vídané. Plný chrup, nůžkový skus.

Pokud bych na jeho exteriéru měla najít nějaké chyby, pak to bude jemnější hlava při pohledu ze strany, menší ucho, delší rámec a ne zcela rovná horní linie.

Má perfektně zachovaný pohlavní pud bez jakýchkoli úchylek (nakrývání lidí, předmětů…), přirozeně respektuje feny a malá štěňata. Varlata bez problémů sestouplá.