Přejít k hlavnímu obsahu

O plemeni

Vzhled:

Welsh Corgi nikdy nebyl a zřejmě ani nikdy nebude jedním z oněch líbivých a populárních plemen, která si lidé houfně pořizují. Také díky tomu jde o vitálního, nepřešlechtěného psa s výbornou povahou a vysokou inteligencí.

Corgi je malý tělem, ale velký srdcem. Je to v podstatě středně velký pes posazený na krátké nožky. Welsh Corgi Pembroke, kterému se zde budeme věnovat, často lidem připomíná lišku. Jeho typické zbarvení, červené s bílými znaky, k tomu jen přispívá. Pembroke se může vyskytovat v několika dalších barevných variantách.

Srst corgiho je přizpůsobená celoročnímu pobytu venku. Majitelé bytových corgi si často stěžují na masivní línání. Corgi má srst s hustou podsadou, proto z něj v období línání vyčešete poměrně veliké množství odumřelých chlupů. Nelze než doporučit kvalitní hřeben a pravidelnou péči.

Ideální corgi by měl mít přirozeně krátký ocas. Ve skutečnosti se však dodnes rodí štěňata jak bezocasá, tak „ocasatá“. V minulosti byly většinou ocásky kráceny, dnes se dává přednost ocasu ponechanému v přirozeném stavu, ať už je jakýkoliv. Můžete se tak setkat s ocáskem způsobně a zcela poplatně standardu neseným v prodloužení linie hřbetu, ale také s nevzhlednou, nad hřbet zatočenou „severskou“ oháňkou. Je to důsledek nevýběrového křížení - kupírované ocásky prostě nebyly vidět.

Povaha:

Povahově je corgi typickým ovčákem – tedy temperamentní, aktivní, ale nikdy agresivní, spíše veselý. K cizím lidem zpočátku nedůvěřivý, ale ne nepřátelský. Soužití s ostatními psy, domácími zvířaty ani s dětmi nedělá corgimu problémy. Občas se sice může projevit tendence k pasení, jako je tomu například u kolií, ale takový výjev okolí spíš pobaví než rozzlobí. Některé publikace uvádějí, že corgi neznámé hosty kouše do pat (což je jeho přirozený způsob práce se stádem). Zatím nikdo nepotvrdil, že by se tento zlozvyk u corgiho objevil.

Využití:

Malé nožky se nám lidem zdají být sportovním handicapem, corgi si však žádná omezení nepřipouští. Lze s ním provozovat moderní psí sporty, jako je agility nebo dogdancing. Ve flyballu nebo frisbee se s corgim zřejmě nikdy neprobojujete na stupně vítězů, to však nesmí stát v cestě nadšení, s jakým se tento pes věnuje čemukoliv, co má nějaký smysl. Tradiční sportovní kynologii si lidé spojují pouze se služebními plemeny psů, corgi však dokáže bez větších problémů složit všechny základní zkoušky. Pokud chcete využít přirozený potenciál corgiho, můžete se věnovat pasení. Pravidelné zkoušky v pasení se konají na Moravě.

Rozhodnete-li se pořídit si corgiho, berte v úvahu jeho potřebu vybití energie. Pokud mu zajistíte dostatek pohybu, naleznete v něm veselého společníka, který může být někdy tvrdohlavý, ale pod správným vedením bezproblémový. Nenechte se zmást jeho malými rozměry a nezapomeňte na jeho původ. Není to gaučový pes, ale statečný pracant! Jakmile si jeho hravou a energickou povahu jednou oblíbíte, věřte, že už nebudete chtít jiného psa.