Přejít k hlavnímu obsahu

Články o corgi

Naše články publikované na webu Corgi klubu a v Corgi Times

Von Willebrandova choroba

...aneb "Nejste vy nějakej ten fón?“

Can't Buy Me Love Foxy Fellow "Vilík"Zatímco o dysplazii kyčelních kloubů nebo degenerativní myelopatii má většina chovatelů corgi alespoň základní informace, von Willebrandova choroba zůstává jakýmsi kostlivcem ve skříni, jehož jméno téměř neumíme vyslovit a jehož existencí se příliš nezabýváme.

Co byste měli vědět, než si pořídíte corgiho

Baby It's You Foxy Fellow…a v encyklopediích se to nedočtete

S tím, jak se corgi stává stále populárnějším plemenem, opakují se různé dotazy zájemců o štěňátko. Následující desatero by mělo odpovědět na ty nejčastější z nich a přiblížit zájemcům některá specifika corgi, o kterých se v knížkách nebo na internetu nic nedoví.

Kde se tu vzal BOB aneb Kauza Alys

01 - Alys od ToulovceK sepsání tohoto článku mě přivedly události, které následovaly po zveřejnění prosté informace o narození bezocasého štěněte (BOB – z angl. bobtail). Doufám, že informace v něm obsažené budou přínosné a pomohou začínajícím chovatelům Welsh Corgi Pembroke rozšířit jejich znalosti o tomto plemeni.

Krátký ocas u Welsh Corgi Pembroke

MontyV době, kdy byl napsán první standard, bylo pochopitelné, že požadoval "ocas krátký, nejlépe přirozeně", vzhledem k tomu, že větší procento všech Pembroků se tehdy rodilo s přirozeně krátkým ocasem. Při pohledu na fotografie prvních šampionů pozorujeme různou délku ocasů od teriéřích až po normální, krátké "boby".

Co je fluffy?

FluffyU pracovních plemen psů, mezi která patří i corgi, je kromě vyvážené stavby těla krajně důležitá také dvojitá srst odolná vlivům počasí. Je u nich vyžadována tvrdá krycí srst, která odolá sněhu i dešti, a hustá hřejivá podsada. Pokud by krycí srst byla příliš dlouhá, zamotávaly by se do ní při práci v terénu větvičky

Klasický výcvik I. - Úvod, zkušební řády

Výcvik I.Pod pojmem klasický výcvik zde rozumíme tradiční „služební“ výcvik, jehož kořeny sahají na počátek 20. století a který byl původně určen německým ovčákům, později dalším plemenům využívaným ve službách armády nebo policie. V dnešní době se brány sportovní kynologie otevřely doslova všem plemenům

Klasický výcvik II. - Školka pro štěňátko

Výcvik II.Nikdo z nás jistě nenechá nově příchozí štěňátko růst jako dříví v lese. Pro každodenní život je nutná především důsledná výchova a sem tam nějaký ten povel, který se nám hodí, když potřebujeme psa přivolat, zastavit, případně přesvědčit, že nemá žrát tu sušenku, co našel na chodníku.

Klasický výcvik III. - Pilujeme puberťáka

Výcvik III.Kde jsou ty časy, kdy na nás štěňátko viselo pohledem na každém kroku. Zdá se, že cokoliv od patníku přes cyklistu až po vlkodava na druhé straně ulice je pro našeho mladého psa zajímavější než my. Ano, už je to tak, náš miláček je v pubertě.

Klasický výcvik IV. - Zkouška od slova zkusit?

Výcvik IV.Se psem pravidelně trénujeme a zdá se nám, že všechno opakujeme už po sto padesáté. Na cvičáku nás nejmíň měsíc přemlouvají, ať už se „konečně někam přihlásíme“, protože „je to dobrý“. Za dlouhých večerů jsme se ponořili do četby zkušebních řádů, některé z nich jsme přečetli i třikrát a stejně se nám nějak nezdá, že „je to dobrý“.

Klasický výcvik V. - Základně ovladatelný pes

Výcvik V.Národní zkušební řád obsahuje kromě zkoušek přístupných jen velkým psům a zkoušek speciálně pro malá plemena také zkoušky „pro všechny“. Mezi ně patří Zkouška základní ovladatelnosti. Její splnění není povinné pro postup do jiných zkoušek NZŘ.